کاهش وزن و آشنایی با 13 گیاه موثر در کاهش وزن (بخش اول)


کاهش وزن: امروزه همه می دانند تغذیه نقش مهمی در کاهش وزن ایفا می کند. اما نباید از اهمیت ادویه جات غافل شد. بسیاری از گیاهان و ادویه جات خاصیت چربی سوزی دارند و باعث كاهش وزن می شوند.
در این مقاله ما ۱۳ گیاه شگفت انگیز را به شما معرفی می کنیم که به شما در کاهش وزن تان کمک کند.

۱- دانه شنبلیله

دانه شنبلیله از گیاه شنبلیله بدست می آید که از خانواده حبوبات است. تحقیقات نشان داده که دانه شنبلیله باعث کاهش اشتها در افراد می شود. با آزمایشی که روی ۱۸ نفر انجام شد با مصرف ۸ گرم دانه شنبلیله در روز احساس گرسنگی در این افراد کاهش پیدا می کرد. همچنین در تحقیقی دیگر مصرف این دانه شگفت انگیز ۱۷ درصد چربی را در روز کاهش می دهد و میزان کالری مصرف شده در طول روز را کم می کند.

کاهش وزن

۲- فلفل تند کاین

فلفل کاین نوعی فلفل قرمز است که یکی از چاشنی های موردعلاقه برای تند کردن غذا است. کپسایسین در فلفل های تند وجود دارد که علت اصلی تندی این ماده است و خواص بسیاری برای سلامتی بدن دارد. تحقیقات نشان می دهد که کپسایسین متابولیسم بدن را افزایش می دهد و کالری بیشتری مصرف می کند. همچنین باعث کاهش احساس گرسنگی در فرد می شود در نتیجه به لاغری وکاهش وزن کمک می کند.

در مطالعه ای که روی ۳۰ نفر انجام شد نشان داد که مصرف غذاهای حاوی کپسایسین باعث کاهش سطح گرلین (ghrelin) می شود که هورمون تحریک گرسنگی است.

۳- زنجبیل

زنجبیل در طب سنتی به عنوان یک درمان طبیعی برای بسیاری از بیماری ها استفاده می شود و در کاهش وزن و لاغری نیز موثر است. با تحقیقاتی که روی ۱۴ نفر صورت گرفت به این نتیجه رسیدند که زنجبیل میزان قابل توجهی سبب کاهش وزن و چربی دور شکم می شود. همچنین زنجبیل با افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش چربی، باعث کاهش جذب چربی و در نتیجه کاهش اشتها در افراد می شود.

کاهش وزن

۴- پونه

پونه یک گیاه چند ساله است که متعلق به خانواده گیاهان مانند نعنا، ریحان، آویشن، رزماری و مریم گلی است. پونه دارای کارواکرول است که ترکیب قدرتمندی برای کاهش وزن می باشد. در مطالعه ای که روی موش ها انجام شد با وجود اینکه در رژیم غذایی آنها از چربی بالایی استفاده می شد اما گروهی که کارواکرول دریافت کرده بودند وزن و چربی بدنشان نسبت به گروه دیگر کاهش پیدا کرده بود.

کاهش وزن

۵- جینسینگ

جینسنیگ یک گیاه مهم در طب سنتی چینی است. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که این گیاه قدرتمند برای کاهش وزن و لاغری موثر است. طبق مطالعات انجام شده مصرف جینسنیگ دو بار در روز بمدت ۸ هفته باعث کاهش وزن و تناسب اندام می شود.

کاهش وزن

۶- گیاه شاخ گوزنی

گیاه شاخ گوزنی در بیشتر قرص های لاغری وجود دارد. این گیاه با افزایش سطح سروتونین، روی اشتها اثر می گذارد. یک مطالعه ۱۲ هفته ای در ۳۳ نفر افرادی که گیاه شاخ گوزنی مصرف کرده اند در مقایسه با سایر افراد به میزان قابل توجهی چربی شکم و وزن شان کم شده است.
در مطالعه ای دیگر مصرف ۱ گرم گیاه شاخ گوزنی در روز بمدت ۲ ماه منجر به کاهش وزن و لاغری گردید.
برای اشنایی با ۷ گیاه دیگر که می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند اینجا کلیک کنید.

کاهش وزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *